Lidé Svět

Všesokolský slet připomenul 100 let republiky

Největší letošní sportovní událost v České republice – 16. všesokolský slet – se uskutečnila v Praze od 1. do 6. července a byla také připomenutím 100. výročí vzniku republiky.

„Všichni jsme si skvěle užili setkání s ostatními sokoly z Čech i ze zahraničí, s našimi partnerskými organizacemi a hlavně s veřejností. Jsem ráda, že jsme dokázali nabídnout tak široký a pestrý program,“ řekla starostka České obce sokolské Hana Moučková.

Hlavní sletový týden v Praze zahájil 1. července tradiční průvod centrem města. Ten odstartoval v 10 hodin na Václavském náměstí a tisíce účastníků z řad sokolů a jejich příznivců z ČR a zahraničí prošly přes Národní třídu a Smetanovo nábřeží až na Staroměstské náměstí.

Slet nabídl dva odlišně komponované programy hromadných skladeb s různým scénickým pojetím a za rozdílných světelných podmínek. Ve čtvrtek 5. července byl program slavnostně zahájen ve 21 hodin, následovalo večerní provedení 11 hromadných skladeb za scénického osvětlení. O den později byl program zahájen již ve 14 hodin. Na řadě byla další série 10 skladeb včetně těch pro nejnižší věkové kategorie. Odpolední program vyvrcholil slavnostním zakončením všesokolského sletu, při kterém se mimo jiné na ploše sešli cvičenci ze všech sletových skladeb. „Každý z programů byl originální svým programem, scénickým provedením, atmosférou. Rozhodně neprohloupil ten, kdo se přišel do vršovické Eden Arény podívat na oba dny,“ konstatoval náčelník České obce sokolské Petr Svoboda, jenž měl program v Edenu na starosti.

„Mám radost, že si akce spojené se sletem nenechali ujít ani občané naší městské části. Všesokolský slet v roce oslav 100. výročí vzniku republiky byla událost, kterou lze zažít pouze jednou v životě. Sokolové jsou neodmyslitelnou součástí naší historie i současnosti a já jsem šťastný, že také Praha 1 hostila část sletového programu,“ uvedl starosta první městské části Oldřich Lomecký, který je zároveň místostarostou České obce sokolské a jenž převzal záštitu nad pódiovými vystoupeními během sletu.

Samostatným projektem v rámci sletu byl program Sokol Gala – přehlídka toho nejlepšího sokolského výkonnostního a vrcholového sportu. Divákům v úterý 3. července předvedlo v pražské O2 areně své dovednosti na 500 vystupujících, zástupců více než 20 tradičních i méně tradičních sportů z České obce sokolské a také zahraniční hosté z Kanady, Dánska a Slovinska. Diváci si užili pořad komponovaný ze sportovních a tanečních vystoupení, doprovázený unikátními archivními záběry slavných sokolských sportovců a mluveným slovem komentátorů. Průvodcem večerem byl i známý divadelní soubor Cirk La Putyka, jehož mnozí členové prošli sokolskými oddíly. V programu se objevila třeba i capoeira, mašeři, šerm, taekwondo nebo teamgym. Mezi aktéry této podívané bylo mnoho mistrů republiky, účastníků z mistrovství Evropy, světových šampionátů a olympijských her.