Lidé Svět

Starostové z V5 jsou dobrý tým

Podobné problémy, podobná řešení – to je hlavní motto vzájemné spolupráce pěti centrálních městských částí hlavních měst ve střední Evropě (V5). Samozřejmě mezi nimi nechybí ani MČ Praha 1.

Zájem na co nejtěsnější spolupráci opět v praxi potvrdili starostové centrálních městských částí na konci června v Paláci Žofín, kde se konalo další pracovní setkání. Hostitelem tedy tentokrát byla Praha 1. Mezi hosty nechyběl nikdo: Bratislava – Staré Mesto, Budapešť – Budavár, Varšava 1 – Šródmiešcie a Vídeň 1 – Innere Stadt.

„Naše spolupráce spočívá nejen ve výměnných žákovských pobytech, kulturním obohacování a dalších podobných projektech. Nově si vyměňujeme i zkušenosti ohledně současných fenoménů, jako jsou například Pub Crawl, AirBnb a další sdílené služby. Mezi tradiční společná témata patří parkování, občanská vybavenost, turistický ruch a s ním spojená negativa,“ řekl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). Ten také shrnul základní tezi: ochrana zájmů občanů centra musí mít zřetelné kontury, od jasné podpory „starých dobrých“ malých živností po řešení problémů spojených s novými podnikatelskými aktivitami a novými technologiemi. Cílem toho všeho je centrum města, které je sice zatíženo turistickým ruchem s jeho logickými dopady, ale zároveň plnohodnotným domovem pro místní občany.

Loni se toto setkání konalo v Budaváru, příští rok bude hostitelem Varšava.