Kultura Lidé Svět

Paul Rausnitz je laureátem Ceny Arnošta Lustiga za rok 2017

Cenu Arnošta Lustiga za odvahu, statečnost, lidskost a spravedlnost, udělenou za rok 2017, převzal Paul Rausnitz z rukou předsedy vlády České republiky Andreje Babiše, který je předsedou čestného výboru ceny, a profesora Jana Pirka, předsedy výboru Ceny Arnošta Lustiga, v Rezidenci primátorky hl. m. Prahy.

Česko-americký podnikatel židovského původu Paul Rausnitz, který byl z rodného Československa nucen uprchnout před nacisty i komunisty a během druhé světové války se se zbraní v ruce podílel na osvobození Československa. Po revoluci úspěšně zprivatizoval přerovskou Meoptu, již zachránil před krachem a zmodernizoval.

Cenu Arnošta Lustiga založila v roce 2011 Česko-izraelská smíšená obchodní komora a v jejím výboru zasedá cela řada významných osobností, jakými jsou socioložka Jiřina Šiklová, advokát a vysokoškolský učitel Jaromír Císař, publicista Jefim Fištejn, generální ředitel České televize Petr Dvořák, rektor Univerzity Karlovy v Praze Tomáš Zima, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová, bývalý ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr či lékař, profesor Jan Pirk, který je jeho předsedou.

Historicky prvním laureátem Ceny Arnošta Lustiga za rok 2011 se stal pražský biskup mons. Václav Malý. Její druhou držitelkou byla v roce 2012 legendární česká hlasatelka Kamila Moučková, třetím laureátem byl za rok 2013 zvolen letos v únoru zesnulý Bedřich Utitz. Za rok 2014 byl oceněn Petr Sýkora, pátým laureátem se pro rok 2015 stal spisovatel Jiří Stránský. V loňském roce Cenu Arnošta Lustiga získala někdejší mluvčí Charty 77 Dana Němcová.