Lidé

Oldřich Lomecký: do třetice všeho dobrého!

Osmým rokem stojí v čele Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký (TOP 09), pod jehož vedením se centrum metropole výrazně proměnilo k lepšímu. Jak vidí uplynulá léta? A hodlá se i nadále věnovat politice? Nejen na tyto otázky nám úspěšný starosta odpověděl v krátkém rozhovoru.  

Vzpomínáte si na okamžik, kdy jste byl poprvé zvolen starostou Prahy 1?

Na to zapomenout nelze… Byl jsem plný ideálů a vizí, chtěl jsem je všechny co nejrychleji uskutečnit, avšak z toho mě velmi rychle vyvedla následná každodenní realita. TOP 09 tehdy sice zvítězila v komunálních volbách v Praze 1, ale potřebovala někoho do koalice. Brzy jsem poznal, že od plánů k realitě vede mnohdy dlouhá cesta dohadování, vzájemných ústupků, zkrátka kompromisů.

Jak byste v kostce zhodnotil téměř osm let ve funkci starosty?

Do funkce starosty jsem přišel s jednoznačným cílem, totiž nápravou hospodaření městské části. Když nemáte zdravé globální finance, nemohou být zdravé ani jednotlivé projekty. Takže prvním krokem bylo prosazení vyrovnaných rozpočtů. Od nich se pak odvíjely a odvíjejí praktické záležitosti, jako jsou nejrůznější revitalizace veřejných prostranství, investice do škol apod.

Nemá na tomto prostoru význam vyjmenovávat jednotlivé úspěchy, jichž se podařilo v uplynulých sedmi letech dosáhnout, možná by to čtenáře ani nezajímalo. Zmínil bych spíše celkovou vizi a míru svého, ryze soukromého uspokojení nad dosavadními výsledky: jestliže TOP 09 převzala největší díl odpovědnosti za správu věcí v Praze 1, přičemž se jako nová strana logicky nacházela v bodě nula, dnes jsme někde na sedmdesáti, možná osmdesáti procentech toho, jak by podle mého názoru vše mělo fungovat.

Máte v plánu jít znovu do volebního klání v Praze 1 v letošních komunálních volbách?

Ano, budu se ještě jednou ucházet o přízeň voličů, protože v naší městské části je třeba uskutečnit některé projekty, jako například tak dlouho odkládanou – nikoli vinou Prahy 1! – revitalizaci Václavského náměstí. V minulé odpovědi jsem zmínil procenta; pokud v nadcházejících volbách se svým týmem opět uspěji, rád bych za čtyři roky předal Prahu 1 jako místo, které má onu magickou stovku na dosah.

Závěrem dovolte ryze osobní otázku: Jak strávíte léto?

Nejsem příznivcem povalování se u moře, exotických dovolených v drahých hotelích apod. Když už relaxace, tak batoh na záda a nějaká ta turistika. Od té doby, co jsem starostou, však nemám čas na nějaké delší dovolené v kuse. Raději proto odpočívám během takzvaně prodloužených víkendů, kdy v pondělí jsem už znovu v práci, případně si udělám operativně volno uprostřed týdne. Klasickou dovolenou si tedy užiji až někdy příště.

rámeček:

Ing. Oldřich Lomecký (TOP 09) se narodil 9. 1. 1957 v Praze. Po absolvování Fakulty elektrotechniky ČVUT pracoval jako konstruktér elektronických měřicích systémů televizních vysílačů, poté jako obchodní ředitel divize měřicích přístrojů v Tesle se zaměřením na export. Na stáži na ekonomické fakultě v belgickém Lutychu se posléze věnoval mezinárodnímu obchodnímu právu, ekonomice a účetním standardům Evropské unie. Po návratu pracoval v pozici ředitele a obchodního ředitele v několika menších soukromých společnostech zabývajících se mezinárodním obchodem a turistickým ruchem.