Kultura Lidé Svět

Hudba pro duši

K poctě vyhlášení Petrohradu světovým hlavním městem jazzu pro rok 2018 proběhl na velvyslanectví RF v ČR koncert Jazz pod širým nebem.

Před hosty vystoupily současné hvězdy jazzu: zpěvačka Lera Gehner a trio Alexeje Popova z Petrohradu a guru českého jazzu Felix Slováček. Moderátorem koncertu byl český interpret Zbyněk Drda.

Hosty koncertu přivítal ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij slovy: „V dubnu tohoto roku prohlásilo UNESCO Petrohrad světovým hlavním městem jazzu, což nám dává výbornou možnost vychutnat si během dnešního večera jazz. Věřím, že nepůjde o poslední hudební večer na ruském velvyslanectví v Česku.“ Mezi hlavní pořadatele a iniciátory koncertu patřila nejstarší ruská veřejná hudební organizace Filharmonická společnost Petrohradu, kterou představila ředitelka tvůrčích programů Světlana Simonova. „Že Petrohrad byl prohlášen světovým hlavním městem jazzu pro rok 2018, odráží přínos vnesený ruskou kulturou a ruskými umělci do tohoto hudebního stylu, který vznikl před více jak sto lety na jihu Spojených států,“ prohlásila.

V přátelské a neformální atmosféře zazněly známé jazzové a bluesové skladby. Hosté si poslechli například skladby What a Wonderful World! od Boba Thiela a George Weisse a Bésame Mucho od Consuely Velázquez Torres.