Lidé Svět

Ester Ledecká je čestnou občankou Prahy 1

Čestné občanství Prahy 1 převzala 6. června na Staroměstské radnici z rukou starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého olympijská vítězka Ester Ledecká. Dvojnásobná šampionka z letošní olympiády dorazila v doprovodu svých rodičů a přátel.

Ester Ledecká se narodila před třiadvaceti lety a už před osmnácti lety vyhrála svůj první seriál lyžařských závodů. Dnes je už čtrnáctinásobnou vítězkou závodů Světového poháru, dvojnásobnou juniorskou mistryní světa, dvojnásobnou seniorskou mistryní světa a dvojnásobnou držitelkou olympijského zlata. „A to si odvážím tvrdit, že je tato sympatická dáma, jejíž olympijský triumf označila televize BBC za ,jeden z nejúžasnějších olympijských příběhů všech dob‘, teprve na začátku své kariéry,“ upozornil Oldřich Lomecký.

Ester Ledeckou označil ve svém projevu za mladou dámu, která umí rozdávat radost – od dětství svým rodičům a od velmi raného věku i svým příznivcům. „Největší radost pak všem udělala letos na zimních olympijských hrách, které i za desítky let budou připomínat záběry její skvělé jízdy a zejména pak nevěřícího pohledu v cíli,“ dodal starosta Prahy 1.

Vyzdvihl také pracovitost této sportovní osobnosti. „Když se nyní podíváte na její webové stránky, vyskočí tam na vás rámeček s textem ,Žádné blízké závody v dohledu‘. Zároveň ale na jejím Facebooku vidíte, že zatímco my si tady stěžujeme na vedro, ona dře ve sněhové bouři na ledovci v Kaunertalu,“ vyzdvihl Oldřich Lomecký.

Ester Ledecká, která dosud bydlí v Praze 1, zde rovněž navštěvovala první stupeň Základní školy Brána jazyků. Po delší době se proto velmi ráda pozdravila s tehdejší paní učitelkou a zástupkyní ředitele školy Evou Špačkovou, nyní radní pro školství a občanskou společnost Prahy 1.

Z čestného občanství měla Ester velkou radost a Městské části Praha 1 za ně poděkovala. „Je krásné být v sále, kde se před třiceti lety brali moji rodiče, a doufám, že budu Praze 1 i nadále dělat radost,“ pronesla skromně vystupující sportovní hvězda celosvětového významu a popularity.